Kaimyninė Lenkija, atrodo, gan pažįstama, tačiau tikrai dar nepilnai atrasta! Čia dar daug paslaptingų vietovių, slepiančių svarbius istorinius įvykius ir įdomias istorijas. Keliaukime pažinti jų kartu su 700.lt kelionėmis!
Anksti ryte išvyksime Lenkijos link. Pirmasis sustojimas šalia Kentšyno. Mūsų lauks „Vilko guolis“* - Hitlerio bunkeris įtvirtintas tuometiniuose Rytprūsiuose, iš kurio Antrojo pasaulinio karo metais Hitleris vadovavo Vokietijos ginkluotosioms pajėgoms. Bunkerio statybos buvo įslaptintos, aplinkiniams gyventojams paskleisti gandai, kad čia bus statomas chemijos fabrikas. Bunkerį sudarė 40 gyvenamųjų, ūkinių ir administracinių pastatų, 7 sunkieji ir 40 lengvųjų gelžbetonio bunkerių. Bunkerių aukščiai 6-8 metrų aukščio, iš viršaus apsodinti mišku. Čia buvo atvesta geležinkelio linija, šalia įrengti du aerodromai, telefono ryšys su Berlynu ir fronto linija, prieigos užmaskuotos, aplink esantys miškai – užminuoti: 1945 – 1955 m. tvarkant aplinką čia rasta 54 tūkst. minų.
Po ekskursijos po legendomis apipintą „Vilko guolį“ keliausime į Rešlių - vieną gražiausių regiono miestelių, stebinantį dailiu senamiesčiu, siauromis gatvelėmis ir jaukiais namais. Viena iš žymiausių Varmijos-Mozūrijos regiono pilių* yra Rešliuje, kur ji buvo pastatyta kaip pasienio gynybinė pilis, tačiau ilgainiui prarado savo funkciją. Tuomet čia buvo įkurta Varmės vyskupų medžioklės rezidencija. Prūsų genties bartų įkurtame Rešliuje buvo įvykdyta paskutinė raganų egzekucija Europoje. Barbara Zdunk, keturių vaikų motina buvo apkaltinta raganavimu todėl, kad kaimynų akivaizdoje prakeikė ją palikusį 22 metų sugyventinį Jakubą Austerį, palinkėdama jam sudegti pragaro liepsnose. Po keleto dienų tame name, kuriame pas naująją draugę apsigyveno J. Austeris, kilo gaisras. Dėl šio gaisro supleškėjo pusė miestelio. Net ir dabar, praėjus 200 metų, kai Rešliuje įvyksta gaisras, jo gyventojai pusiau juokais, pusiau rimtai kalba, kad tai - raganos Barbaros kerštas. Laisvas laikas. Norintys galės savarankiškai aplankyti Olštyno muziejaus filialą**, papietauti, pasivaikščioti jaukiomis miestelio gatvėmis.
Pasistiprinus, vyksime į Šventalieptę. Aplankysime stebuklais garsėjantį Šv. Lipkos barokinį ansamblį, kuris nuo viduramžių garsėja Šv. Mergelės Marijos apsireiškimu. Pelkėtoje vietovėje įsikūręs ansamblis per 300 metų beveik nenukentėjo ir iki šiol stebina lankytojus freskomis puoštais skliautais, puikiai skambančiais ir „šokančiais“ barokiniais vargonais, kurie sulaukia didelio turistų susidomėjimo. Per mišias, suskambus muzikai, ant vargonų esančios statulėlės atgija ir šoka.
Vakare, po turiningos ir kupinos įspūdžių dienos, keliausime namų link.
Į KAINĄ ĮSKAIČIUOTA:
- Kelionė patogiu autobusu;
- Ekskursinė programa;
- Kelionės vadovo - gido paslaugos.
Į KAINĄ NEĮSKAIČIUOTA:
- (*) pažymėti lankomi objektai į kelionės kainą neįskaičiuoti:
- Vilko guolio lankymas - 21 PLN/asm.;Rešliaus pilies lankymas – 8 PLN/asm.;
IŠVYKIMO MIESTAI (VIETOS): Vilnius, Kaunas, Marijampolė, Elektrėnai, Alytus, Vievis, Žiežmariai, Lazdijai, Grigiškės, Rumšiškės, Prienai, Antakalnis, Gariūnai, Seirijai.
Apie šalį
Kartais visai nereikia planuoti kelionės į tolimiausius pasaulio kampelius, norint pailsėti nuo lietuviškos rutinos. Užtenka pasižvalgyti po netoliese esančias šalis, kurios dažnai dingsta iš mūsų radaro, tačiau veltui. Kaimyninė Lenkija – istoriniu ir kultūriniu paveldu turtinga šalis, kuri gali nustebinti net ir didžiausius kelionių gurmanus.
Apgyvendinimas
Lenkija nėra labai brangi šalis, čia nakvynės kaina moderniame ir patogiame 3 – 4 žvaigždučių viešbutyje prasideda nuo 40 eurų. Svečių namuose nakvynės kaina svyruoja nuo 10 iki 25 eurų. Vykstantys su šeima ar didesne draugų kompanija gali apsistoti vietinių nuomojamuose apartamentuose, kuriuose už nakvynę teks susimokėti maždaug 40 – 100 eurų, priklausomai nuo lokacijos, kambarių skaičiaus bei interjero. Kuo prašmatnesni apartamentai – tuo didesnė jų nuomos kaina. Geriausius viešbučių pasiūlymus galite rasti čia.
Maistas
Tradicinė lenkiška virtuvė ir sveikos mitybos principai sunkiai suderinami. Šalyje dominuoja kiaulienos, avienos, veršienos, paukštienos patiekalai, pagardinti krapais, mairūnais, kmynais, pipirais ir krienais. Garnyrui lenkai dažniausiai renkasi bulves, labai mėgsta raugintus kopūstus ir burokėlius, grybus. Atvykus į Lenkiją, reiktų paragauti bigos – tai raugintų kopūstų ir rūkytos mėsos troškinys, golonka w piwie – kiaulės koja alaus padaže, patiekiama su krienais, pierogi – tradiciniai lenkiški koldūnai, įdaryti mėsa, raugintais kopūstais, varške ar uogomis. Obuolių arba aguonų pyragas, žagarėliai bei spurgos – tradiciniai šalies desertai. įdomus faktas: šaltibarščiai – ne tik lietuvių, bet ir lenkų tradicinis patiekalas.
Transportas
Didžiuosiuose Lenkijos miestuose reguliariai kursuoja autobusai, troleibusai, tramvajai ir metro. Viešasis transportas pradeda važinėti 4:30 ryto ir baigia darbą 23 val. Viešojo transporto bilietus galima įsigyti spaudos kioskuose, stotelėse įrengtose kompiuterizuotose kasose arba tiesiai iš vairuotojo, tačiau tokiu atveju teks mokėti brangiau. Norintys iš vieno miesto nuvykti į kitą gali rinktis patogius traukinius, tarpmiestinius autobusus arba išsinuomoti automobilį. Nors Lenkijos keliai nėra patys geriausi, už važiavimą A1, A2 ir A4 autostradomis teks susimokėti. Tie, kurie skuba ir nenori leisti laiko kelyje, gali skristi lėktuvu. Vietinės oro linijos yra greitas ir gana nebrangus būdas pasiekti kitą šalies pusę.
TOP 10 lankytinų vietų:
- Malborko pilis. Netoli Gdansko stovintis raudonų plytų statinys tituluojamas didžiausia gotikine pilimi pasaulyje. Lietuvos kunigaikštis Kęstutis bandė įveikti tvirtas mūro sienas, tačiau XIII a. pastatyta pilis sėkmingai atlaikė ataką.
- Vieličkos druskų kasykla. Giliai po žeme išsiraizgiusiuose labirintuose įrengtos galerijos ir ekspozicijos, kuriose galima susipažinti su druskų kasėjų kasdienybe ir išvysti nepaprasto grožio meno gaminius iš druskos. Vieličkos druskų kasykla yra saugoma UNESCO.
- Torūnės senamiestis. Viduramžiais Torūnė buvo vienas svarbiausių Lenkijos prekybos centrų. Apie miestelio klestėjimo laikus liudija iki šių dienų išlikę prabangūs pirkių pastatai, nuostabaus grožio bažnyčios bei muziejų ekspozicijos. Ne veltui Torūnė yra vadinama „gotikiniu perlu“. Mieste galima pasigrožėti gotikinio, barokinio ir Art Nouveau (moderno) stiliaus namais, bažnyčiomis, pasivaikščioti siaurutėmis ir jaukiomis senamiesčio gatvelėmis.
- Aušvico koncentracijos stovykla. Netoli Osvencimo miestelio, buvusioje koncentracijos stovykloje, įkurtas atminties muziejus, kuris primena apie vieną baisiausių pasaulio istorijos etapų ir priverčia susimąstyti apie tikrąsias vertybes.
- Jasna Gora vienuolynas. Čenstachovos miestelyje stūksančiame vienuolyne saugomas Juodosios madonos paveikslas, kurį kiekvienais metais aplanko tūkstančiai piligrimų iš viso pasaulio. XVII a. Juodoji madona buvo pripažinta Lenkijos globėja.
- Gdanskas. Miestas galintis pasigirti nuostabiu senamiesčiu, ankstyvojo gotikinio stiliaus Šv. Mergelės katedra. Visai šalia Gdansko įsikūręs Sopotas – legendinis Lenkijos kurortas.
- Mozūrijos ežerai. Beveik 3 tūkstančiai ežerų, nuostabios viduramžių pilys, barokinė Šv. Lipkos bažnyčia ir buvęs Adolfo Hitlerio štabas. Nuostabi vieta gamtos, meno ir istorijos mėgėjams.
- Krokuva. Lenkijos deimantu vadinamas miestas vilioja dailiu senamiesčiu, įspūdingais Vavelio kalvos statiniais ir istorija, kuri turi nemažai sąsajų su Lietuva. Krokuvos Katedroje ilsisi kunigaikščio Jogailos palaikai.
- Varšuva. Lenkijos sostinė kupina kontrastų. Čia galima rasti ir gigantiškų senovinių pastatų bei sovietinius laikus menančių daugiabučių ir mielų, siaurų senamiesčio gatvelių bei žaliuojančių parkų. Čia yra visko: nuo istorinių muziejų iki naktinių klubų, kuriuose linksmybės tęsiasi iki paryčių.
- Zakopane. Miestelis įsikūręs gražioje ir jaukioje Tatrų kalnų masyvo papėdėje. Čia kaip niekur kitur gyvas regioninis folkloras, kalnų gyventojų tradicijos.
Kada geriausia keliauti į Lenkiją?
Lenkija turistų ir keliautojų laukia ištisus metus. Orai šalyje labai panašūs į lietuviškus: vasaros čia permainingos, saulėtas dienas, kai termometro stulpelis šokteli iki +25 laipsnių šilumos, dažnai lydi lietūs. Žiemos šaltos ir drėgnos, sniegą dažnai keičia šlapdriba.